A házépítés igen komoly munka, de megéri a fáradozást, lakóhelyünk pontosan ugyanolyan lehet, mint azt szeretnénk. Nem egyszerű dolog a megfelelő telek kiválasztása, aztán el kell végezni a kitűzést, azaz a tervrajzot át kell másolni a valóságba, hogy rögzítsék az épületek helyét.
A következő lépés maga a földmunkálat a telken. Szükség lesz különféle munkagépekre, illetve ásóra, csákányra, lapátra és egy talicskára, hogy el tudjuk hordani a földet. A talaj lehet szerves és szervetlen, előbbieket szükséges eltávolítani. A szervetlen talaj, kavicsok, homok, iszap, agyag, homokliszt maradhat.
A humusz leszedése az első lépés, amit meg kell tenni, nagyjából 20-40 cm vastagságban kell eltávolítani és máshol tárolni. Miután ez megtörtént, ki kell emelni a földet. Ezt géppel kell végezni, és csak a gép számára nehéz helyeken érdemes kézzel csinálni. A gépekkel elsősorban a pincetömb kiemelését és az alapárok kiásását tudjuk elvégezni. Nagyon fontos, hogy ezt a munkát függőleges partfalakkal valósítsuk meg, és dúcoljuk alá, nehogy véletlenül beomoljon.
Kitekintő: Mi legyen a épületgépészettel?
Nos, nem elég, ha a ház kivül és csak szerkezetében jó, szükséges a megfelelő épületgépészet kialakítása is. Ide tartozik a vízhálózat, gáz bevezetés, fűtés, hűtés, csatorna, stb. Ehhez lesz jó társ a Ventil-team.hu épületgépészeti áruház, melyet nézzünk is meg bátran.
A földmunkák elvégzése után következhet az alapozás, jellemzően sávalapozással készülnek a családi házak. Ezek a sávalapok pillérek és összefüggő falak alatt vannak, általában betonból vagy kőbetonból készülnek. Amennyiben lejt a terep, lépcsőzetesen kell kialakítani az alsó és a felső síkokat. Nagyon fontos a fagyhatár betartása, ez kb. 80 cm mélyen van. A fagyok miatt károsodások léphetnek fel, így az alapokat legalább egy méter mélyen szükséges elkezdeni. A betont tömörítés után vízszintes lécekkel kell egyenesre alakítani.
Fontos, hogy mindenképpen kérjük szakember segítségét, amennyiben nem vagyunk jártasak a gépészetben, az építőiparban, ugyanis a hozzá nem értés miatt komoly káraink keletkezhetnek, és veszélyessé válhat az épület. Elképzelhető, hogy a sok olvasás és tájékozódás ellenére is szerkezeti problémák fognak felmerülni, és ha nem is azonnal, de súlyos károk keletkezhetnek a jövőben.