Hallottál már az Egészségügyi Világszervezetről? Megállapításuk szerint „Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, és nem csupán a betegség vagy fogyatékosság hiánya.” – elgondolkodtató megfogalmazás. Mert mi is az egészség? Mikor nem csak testileg és lelkileg vagyunk jól, hanem mikor környezetünkben is jól érezzük magunkat.
Utóbbi ráadásul nem is egyrétű. Hiszen az embernek nem csak egy oldalon kell helytállnia: család, munkahely, barátok… Ha a munkánk, vagy az otthoni miliő stresszes, szervezetünk nem képes eléggé feltöltődni, amitől lelkileg lehangoltak, esetleg depressziósak leszünk. Ha kedélyállapotunk ingadozó, azt szervezetünk is megsínyli – idővel felütik a fejüket a különböző betegségek. Az ember nem is gondol bele, de számos kutatás bizonyítja, hogy rengeteg betegség bizony lelki eredetű. Több féle képpen elejét vehetjük, segíthetjük magunkat, hogy egészséges életvitelt folytathassunk.
Zárjuk ki a stresszt
Először is meg kell ismernünk magunkat – bután hangozhat, de ha tisztában vagyunk önmagunkkal, tudatosan képesek leszünk kerülni a stresszhelyzeteket. Talán a munkahely az, ahol nem mindig sikerül hárítani ezeket a szituációkat. Ilyen esetekben nap végén le kell vezetnünk a felhalmozódott stresszt, amire remek módszer lehet a sport. Ráadásul ezzel nem csak lelkünk-, hanem testünk egészségéhez is hozzájárulunk.
Ha újfent valamilyen sportolásba kezdünk bele, érdemes gondolni ízületeink épségeire: Még több információ itt
Egészséges életmód

Sült disznófej egészben: az egészséges életmód érdekében ügyeljünk az egészséges táplálkozásra! (Fotó: Nagy Arnold, FKSZ Fotó: www.fksz.hu)
Az egészséges táplálkozás az egészséges életmód egyik alappillére. Sajnos, a magyar ember egyik nagy hibája, hogy rendszertelenül étkezik. Főként a munkahelyen nehéz megoldani, hiszen a legtöbb helyen nincs kimondott ebédidő, a dolgozó akkor eszik, mikor tud. Ebből kifolyólag hajlamossá válunk este hazaérve kienni a fél hűtőt, hogy feltöltsük egésznap korgó gyomrunkat – ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk. Nem csak rosszul alszunk tőle, de ha mindent összeeszünk, a bevitt tápanyagok a zsírszövetekben fognak elraktározódni – ami elhízáshoz vezethet. Esti étkezéskor ügyeljünk rá, hogy alacsony kalóriájú, magas fehérje tartalmú ételeket fogyasszunk – mert a fehérje az izomzatba épül be, míg a kalória pedig a zsírszövetbe.
Habár a fűszeres, csípős, zsíros ételek nagy magyar kedvencek, igyekezzünk minimális esetben magunkhoz venni belőlük. A zöldségekkel és gyümölcsökkel viszont kellő jótékony tápanyagot juttathatunk szervezetünkbe: vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, amik elengedhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez. Adott esetben táplálék-kiegészítőket, komplex vitaminokat is bevethetünk, amik hozzásegítenek bennünket az egészséges élethez.
Az ember majd’ 70%-a víz, így a folyadék utánpótlás létkérdés. Naponta legalább 2 liter vizet kellene fogyasztanunk, hogy optimális legyen a vízháztartásunk. A meleg, nyári hónapokban pedig még több folyadékra van szüksége szervezetünknek – hiszen izzadás közben a víz kipárolog testünkből. Ha nem jutunk elég folyadékhoz, kiszáradhatunk; ami akár végzetes következményekkel is járhat.
Rendszeres pihenés, aktív sport
Kellemest a hasznossal – ez a mondás ebben az esetben is igaz. A különböző sportok kellemes kikapcsolódásul szolgálnak az egész család számára. Nem feltétlen kell itt edzőtermekre, meg sportpályákra gondolni. Például vasárnaponként, mikor otthon az egész család, biciklire pattanva nagyokat lehet kirándulni. Vagy mondjuk, az udvaron jókat lehet tollasozni, focizni a srácokkal.
Ugyanakkor, az sem elhanyagolható szempont, hogy egy egészséges szervezetnek nagyjából 7-9 óra alvásra van szüksége, hogy feltöltődjön. Alvás közben testileg és szellemileg is regenerálódunk. Ha az ember kialvatlanul ébred, sokkal ingerlékenyebb, fáradékonyabb.