A hivatalos statisztikák alapján Magyarországon 3 emberből 2 súlyfölösleggel bír, így nem csoda, hogy napjainkban reneszánszát élik a különböző fogyókúrás szerek. Úton-útfélen találkozhatunk különböző mesterséges és természetes fogyasztó italokkal, porokkal, tablettákkal.
Számos beszámolót olvashatunk fantasztikusabbnál fantasztikusabb fogyási rekordoktól.
Vajon mégis miért van az, hogy a túlsúllyal rendelkezők zöme hosszú távon képtelen megtartani ideális súlyát?
A magyarázat általában pofonegyszerű. Ha valakinél megszületik az elhatározás, hogy végre megszabadul úszógumijától és belevág valamilyen speciális diétába, akkor jó esélye van arra, hogy több hetes, esetleg több hónapos vagy éves kitartó diétával leadja kilóit. A fogyókúra befejeztével azonban a többség elköveti azt a hibát, hogy visszatér a korábbi étrendjére. Ennek pedig egyenes következménye, hogy a nagy nehézségek árán leadott súlyfölösleg ismét el kezd lerakódni a nem kívánt testrészeinken.
Mégis mi lehet a hosszútávú megoldás? Hogyan kerüljük el a tipikus jojó effektust?
Ahhoz, hogy biztosan sikeresek legyünk és mindig legjobb formánkat mutathassuk alapvetően életmódváltásra van szükség. Mivel az elhízás és a túlsúly egyik alapvető oka a feleslegesen, illetve rossz formában bevitt szénhidrát fölösleg, ezért érdemes olyan életmódra áttérnünk, mely ezt a problémát alapjaiban kiküszöböli. Itt jön képbe a paleolit étrend.
Paleolit Étrend – Paleolit Diéta
Gondoljunk csak bele, hogy hogyan étkeztek annak idején őseink! A férfiak elmentek vadászni. Naphosszat kergették a vadat, amit vagy sikerült megfogniuk vagy nem. Az idősebbek, gyengébbek eközben megpróbáltak ehető dolgokat összegyűjteni a növény és állatvilágból. Ők valószínűleg sokszor nagyobb sikerrel jártak, mint vadászó társaik. Így aztán az őskori ember jórészt gyümölcsöt, zöldséget és húsfélét fogyasztott. Ráadásul nem is nagyon volt lehetősége arra, hogy rendszeresen táplálkozzon, mert vagy nem volt mit ennie, vagy éppen nem ért rá az evéssel foglalkozni, mert épp az élelem megszerzésért küzdött.
Talán érzékletes, hogy őseink így aztán egyáltalán nem szenvedtek a mozgás hiányától és természetszerűleg nem találkoztak sem édességgel, sem finomított liszttel, sem más finomított szénhidráttal.
A fent leírt életmódnak alapvetően két következménye volt. Egyrészt nem volt jellemző az elhízás és a túlsúly őseinknél, másrészt viszont kialakult az emberi szervezetben a táplálék raktározásának ösztöne, hiszen a táplálék elérhetősége a paleolit korban még egyáltalán nem volt evidencia. Ez az ösztön, tetszik vagy sem, a mai napig megmaradt az embernél, azaz ha táplálékot veszünk magunkhoz, akkor szervezetünk ösztönösen azt nem csak az éppen felhasznált energia forrásaként használja, hanem raktároz, raktároz és raktároz a végtelenségig.
A paleolit táplálkozás az első lépés lehet a súlyfölöslegtől való végleges megszabadulásnak. Ez az étrend ugyanis alapvetően kiiktatja a modern táplálkozással étrendünkbe került káros szénhidrát forrásokat, és szinte kizárólag az alacsony glikémiás indexű tápanyagokra épít. Önmagában azonban a paleolit diéta sem nyújt megoldást. Mindenképpen arra kell törekedni, hogy ne csak a táplálkozásunkat, hanem mozgáskultúránkat is megváltoztassuk.
Igyekezzünk e téren is minél inkább az ősemberhez hasonlítani. Ha nem is tudunk már mamutot kergetni, azért arra mindenképpen ügyeljünk, hogy minden nap legalább 40-50 percet aktív mozgással töltsünk el.