A depresszió manapság már tényleg népbetegségnek számít?

Manapság egyre gyakrabban halljuk az ismerőseink szájából, hogy „olyan depressziós vagyok”. De valóban az is, aki azt mondja, vagy csak most ez a divat? Miért kapott az elmúlt években ekkora hangsúlyt a depresszió? Tényleg ilyen nagy méreteket öltene világszerte, vagy akár országosan?

Pár évvel ezelőtt a migrén volt felkapott, „divatos” probléma, és ha már valakinek kicsit is fájt a feje, akkor egyből azt mondta, hogy jaj, migrénem van. Persze az emberek viszonylag kis százalékának volt ténylegesen migrénje. Mára a depresszió lett ilyen hangzatos és trendi kifejezés, mondogatják is sokan, hogy mennyire depisnek érzik magunkat. Érdekes kérdés persze, hogy valóban depressziósak, vagy csak a kifejezés lett manapság ennyire népszerű?

A statisztikák alapján a lelki betegségek ma világszerte komoly népegészségügyi problémát jelentenek , és a depresszió is ezek közé tartozik. Amikor depressziós betegségről beszélünk, akkor természetesen nem a pillanatnyi múló rosszkedvre, vagy az egy-két napit tartó lehangoltságra gondolunk.

A depresszió valós gyakoriságáról

A depresszió nem korhoz kötött, szinte bármilyen életkorban kialakulhat, és a megjelenési formái is sokfélék lehetnek. A statisztikák szerint a nők között gyakoribb, mint a férfiak esetében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a depresszió napjainkban súlyosabb kockázatot jelent, a szív- és érrendszeri betegségeket.

Bár valóban sokan vannak, akik csak mondják, hogy depressziósak, pedig csak egy átmeneti rossz hangulatról van szó, a depresszió mára tényleg sokakat érint, és valóban népbetegségnek számít.

A depresszió nemcsak a lelki egészségünkre veszélyes, de a szervezetünkre is

A depresszió nemcsak azért olyan veszélyes, mert növeli az öngyilkosság kockázatát, hanem azért is, mert számos szervi eredetű probléma forrása lehet.

A depresszió tünete lehet a fáradtság, és az alvászavarok is, melyek nemcsak a betegségben szenvedő személynek okozhat nagy problémát, hanem a családtagjainak is. A tünetek gátolják munkavégzést, és a mindennapi feladatok ellátást, és ez már önmagában nagy probléma. Ugyanakkor számos súlyos testi betegség kockázatát is növelik, mint pl. a szív- és érrendszeri vagy a daganatos betegségek.

Hozzászólás írása